Zpráva předsedy kolegia rozhodčích 2018

Zpráva předsedy kolegia rozhodčích

 

Tak jako každý rok i začátkem letošního roku se uskutečnilo setkání rozhodčích při společné výborové schůzi s chovatelským kolegiem a zástupcem kontrolní komise 5. Ledna v Přešticích.

Setkání rozhodčích se zúčastnili: Vladimír Adlt, Jan Čelakovský, Karel Klobása, Milan Krinke, Martina Kučerová, Miroslav Václavík.

Omluvili se : Luboš Kvasnička a Milan Štourač

Na programu byly změny ve Výstavním řádu, zadávání titulů, double handling, dodržování časů na výstavách, posuzování jedinců s opožděným nástupem do kruhu, vypisování posudků při diskvalifikaci a při nemožnosti posouzení jedince.

Ze standardu plemene se hlavně probírala otázka očí a zubů, zejména podkousnutých špičáků a povah.

Kolega Krinke podal informaci též ze setkání rozhodčích Eu.DDC ve Švýcarsku.

Vážení, musím se zmínit, že někteří rozhodčí tzv. specialisté na naše plemeno se opětovně, již po několikáté, omlouvají z našeho setkání. Je potom trapné, když jeden rozhodčí zadává tituly Národního vítěze ve všech 5ti barvách, druhý rok se ptá vystavovatelky, zda se titul Národní vítěz zadává psovi i feně. K tomu není co dodat. Druhého rozhodčího, kterého chce nechat ředitel výstavy spolu s hlavní rozhodčí vystřídat, jelikož je na něj podáván protest. Až na mou domluvu, ať to nedělají a protest jsme projednali, tak k vystřídání nedošlo. Jako odměnu za to, jsem od tohoto rozhodčího obdržel urážlivý email, že jej nenavrhuji k posuzování na naší klubovou výstavu.

Musím se zmínit, že náš klub disponuje tzv. 8 specialisty na plemeno německá doga. Je dosti velký problém tyto rozhodčí prosadit na našich národních a mezinárodních výstavách. Pořadatelé dnes dávají rozhodčím k posouzení na den kolem 100psů, nejraději pokud může posuzovat oba dva dny. Takový je bohužel trend. Je málo pořadatelů, kteří berou v potaz návrhy klubů na rozhodčí. Nejsem vždy pochopen ostatními kolegy z klubu, že propaguji, aby posuzovali i naši noví rozhodčí na klubových výstavách, když to jsou mezinárodní rozhodčí a jsou na seznamu rozhodčích Eu.DDC. Samozřejmě, že i my, kterým je dnes 50, 60 nebo 70 let, jsme taky začínali, a po pár letech jsme posuzovali též klubové výstavy.

Děkuji všem našim rozhodčím za korektní vystupování i posuzování.

Kladno 23. března 2019                                                    Miroslav Václavík