Zpráva o ch.č. 2019 - Moravskoslezský, Zlínský a Olomoucký kraj

Přehled chovatelské činnosti v Moravskoslezském, Zlínském a Olomouckém kraji za rok 2019
 
V našem kraji bylo zapsáno jen 5 vrhů, což je o 3 méně než v předešlém roce, ale poněvadž se jednalo o početné vrhy, tak v konečném součtu bylo zapsáno ještě o jedno štěně více než v roce 2018 a to celkem 43 štěňat, z toho 13 černých skvrnitých a 30 modrých.
 
V barevném rázu černí-skvrnití byly zapsány 2 vrhy, oba v zavedené chov.stanici Edmont´s Angelic Eyes se 16 narozenými s 13 zapsanými štěňaty.Z toho byli 4 skvrnití a 9 černých. Na vrzích se podíleli polští psi Schmuckstuck Emilio a Jumanji Planeta Doga.
 
V rázu modrém byly 3 vrhy. V chov.st. z Hanáckého údolí se po italském psovi Qashaun-B dei Monti del Keraton narodilo 8 štěňat a 8 jich bylo i zapsáno. Otcem dalšího vrhu v chov. st. Hope Gentle Giant  byl taky italský pes  Ippon-B Della Baia Azzurra, narodilo se a zapsáno bylo 10 štěňat.
 
V nově zřízené chov. st. Vom Blauer Hof byl ke krytí využit pes z Polska E-Jan Serce Moloseum, zde se narodil nejpočetnější vrh se 13 narozenými a 12 zapsanýmíi štěňaty.
 
Určitě je velkým přínosem pro chov , že všechny vrhy jsou ze zahraničního krytí.Ale bohužel zde musím apelovat na chovatele, aby si opravdu ověřovali zapsané barvy v rodokmenu psa a nespoléhali na to, že to plemenná kniha nebo hlavní poradce chovu dohledá, to opravdu není v jejich kompetenci.
 
S rokem 2020 došlo ke změně mé zástupkyně poradce chovu, kterou je ,už v lednu odsouhlasená, Stella Horáková, majitelka chov, st. Edmont´s Angelic Eyes.Tím bych chtěla moc poděkovat Dáši Hofírkové, která z důvodu pracovního vytížení spolupráci při zápisech vrhů ukončila.
 
Přeji všem chovatelům, aby v této nelehké době vše dobře zvládli a doufám, že se snad setkáme na naší letošní klubové výstavě.
 
Helena Kovalová